Marketing v súčasnosti predstavuje už takmer samostatný vedný odbor, ktorému venuje pozornosť každá spoločnosť, ktorá sa chce stať úspešnosť a maximalizovať svoje zisky. Spoločnosti ho aplikujú nielen počas životnosti celej spoločnosti, ale dôležitým je hlavne pri zakladaní nových spoločností. Aj keď má marketing rozsiahlu históriu, je to oblasť, v ktorej prebiehajú neustále zmeny. A práve monitorovanie toho, čo sa nové v marketingovom svete udeje môže byť významným zdrojom ziskovosti pre nejednu firmu. V posledných rokoch sa začína do popredia dostávať aplikovanie marketingovej metódy, ktorej názov obsahový marketing je odvodený od jej hlavného cieľa – tvoriť dôveryhodný, zaujímavý a prínosný obsah s určitou pridanou hodnotou pre zákazníka. Pokiaľ spoločnosť nemá záujem venovať dostatok času a patričnú pozornosť tejto činnosti, nemala by s jeho aplikáciou vôbec začínať. Už vopred je jasné, že obsahový marketing úspešný nebude. Skúsení odborníci z tejto problematiky odporúčajú, aby sa väčšie spoločnosti jeho tvorbe venovali každý deň niekoľko hodín, pri malých spoločnostiach by mala táto činnosť vziať minimálne dve až tri hodiny z každého dňa. Ak sa spoločnosť ponáhľa so zavedením produktu alebo ponúknutím novej služby na trh a na túto činnosť má len obmedzený časový priestor, aplikácia obsahového marketingu sa neodporúča.
Aby bol obsahový marketing úspešným marketingovým nástrojom v stratégii spoločnosti, musí sa zakladať na pravdivých informáciách. Každá spoločnosť vykonávajúca podnikateľskú činnosť má za hlavný cieľ dosiahnúť maximálne zisky. Viaceré spoločnosti začínajú pri presadzovaní svojej túžby – získať čo najväčší počet zákazníkov využívať nekalé praktiky. V praxi sa často stáva, že obsah, ktorý má mať pre zákazníka určitú pridanú hodnotu, v skutočnosti obsahuje klamlivé a zavádzajúce informácie. Medzi nekalé taktiky spoločností pri tvorbe obsahového marketingu najčastejšie patria neúplné či nepravdivé informácie. Čoraz viac firiem si začína uvedomovať, že úspešnými sa stanú vďaka tzv. stratégii „win-win“, ktorej hlavným cieľom je maximálna spokojnosť oboch strán – zákazníka aj spoločnosti.
Ak spoločnosť chce, aby sa obsahový marketing stal úspešným, nesmie sa obávať investovania. Najčastejšou chybou, vďaka ktorej obsahový marketing zlyháva je to, že spoločnosti sa snažia šetriť na jeho zdrojoch. Vďaka investíciám do ľudského kapitálu, zvýšením finančných zdrojov či predĺžením času sa môžu spoločnosti stať úspešnými aj v krátkom časovom horizonte. Ak sú zabezpečené dostatočné investície do týchto zložiek, informácie o spoločnosti, produkte či ponúkanej službe sú šírené oveľa efektívnejšie a rýchlejšie.
Obsahový marketing predstavuje jednu z najúspešnejších marketingových taktík súčasnosti. Avšak na to, aby bol efektívny a ziskový, musí k nemu firma pristupovať komplexne, dlhodobo a snažiť sa vyhnúť zanedbaniu akejkoľvek zložky, ktorá je na jeho realizáciu potrebná.